BT Medical - шаблон joomla Скрипты
 
Seyrantepe Bulv. No:18 Kayapınar | Diyarbakır
0 (412) 241 21 21
WhatsApp Randevu Hattı=0549 445 21 23
WhatsApp Şikayet Hattı=0507 023 83 22
  TR EN
Haberler

 idraryolu enfeksiyonu

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Önemi

 

 

İdrar yolu enfeksiyonu çocuklarda en sık görülen hastalıklardandır ve ülkemizde önemli bir sağlık sorunudur. Bakterilerin, nadiren de virüs ve mantarların sebep olduğu bir durumdur. Yaşamın ilk 6 ayında erkek çocuklarında daha sonraki yaşlarda da kız çocuklarında sık görülür.

Tekrarlayıcı bir hastalıktır ve bir idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuk ikincisine yatkınlık gösterir. İdrar yollarının şekil ve görev bozuklukları bu hastalığını hazırlayıcı faktörleridir. İdrar yollarında darlık, genişlik, idrar kesesinden idrarın geri kaçması, idrar yollarının doğuştan yanlış yerlere açılması, idrar yolu taşları, idrar yolu enfeksiyonunun hazırlayıcı sebepleridir. Bazen de vitamin eksikliği, böbrek şekil anormallikleri, idrar kesesinin boşaltım fonksiyon bozuklukları, kabızlık bir sebep olabilir. Sünnetli sağlıklı çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun daha az görüldüğü bilinmektedir.

Yeni doğanlarda, süt çocuklarında, kendini ifade edemeyen küçük çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları değişik belirtiler verir. Emmeme, huzursuzluk, sarılık, kusma, hazımsızlık, iştahsızlık, ateş, kilo alamama, kilo kaybı, kanlı idrar yapma bu çocuk yaş grubunda sık rastlanan belirtilerdir. Büyük çocuklarda idrar yaparken ağrı, yanma, karın ağrısı, sıkışma, idrar kaçırma, sık idrara gitme, genital akıntı, kokulu, bulanık idrar yapma, kanlı idrar yapma, ateş, hazımsızlık, iştahsızlık gibi belirtilerin biri veya birkaçı olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları bazen de hiçbir şikayet doğurmadan, bulgu vermeden devam edebilir. Bu durum daha çok tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları sonrası görülür ve ancak idrar tahlilleriyle tanımlanır.

İdrar yolu enfeksiyonlarının böbreği de içine alan tutulumları önemlidir ve ağır seyreder. Ciddi ateş, halsizlik, yan ağrıları, belirgin genel durum bozukluğuyla seyreder ve en kısa zamanda tedavisi gereken bir tablodur. Böbreği içine almayan yani alt üriner sistem enfeksiyonları daha hafif seyreder. Fakat bunların tekrarı sinsi idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar ve zaman içerisinde idrar yollarının düzenini bozarak böbreği de içine alan, böbreğin yapısını ve fonksiyonunu bozan durum yaratırlar. İdrar yolu enfeksiyonlarının erken tanımlanması, erken ve doğru tedavi çok önemlidir. Bu hadiseler zamanında, doğru değerlendirilmez ve tedavi edilmezse idrar yollarının yapısında bozulmalar, böbrekte zedelenmeler olur. Etkilenen böbreğin fonksiyonu bozulur ve giderek tansiyon yüksekliği, böbrek yetmezliği gelişir. Ülkemizde çocukluk yaş grubunda böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni, zamanında doğru tedavi ve takip görmemiş idrar yolu enfeksiyonlarıdır.

 

 

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Önemi