BT Medical - шаблон joomla Скрипты
 
Seyrantepe Bulv. No:18 Kayapınar | Diyarbakır
0 (412) 241 21 21
WhatsApp Randevu Hattı=0549 445 21 23
WhatsApp Şikayet Hattı=0507 023 83 22
  TR EN
Haberler

Bebeklerde İsilik Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

 

 abd

Bebeklerde İsilik Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

 İsilik Nedir?

Tıpta Miliaria olarak adlandırılan isilik, özellikle yaz aylarında ortaya çıkar ve ter kanallarının tıkanması ile meydana gelir. Vücutta küçük kabarcıklara neden olan isilik, gözeneklerin kapanması sonucu oluşan deri döküntüsüdür. Halk arasında sıcak döküntüsü olarak da adlandırılan isilik, genellikle yaz aylarında meydana gelmekle birlikte kışın da çok sıkı giydirilen ve bebeğin terlemesiyle oluşabilen bir deri hastalığıdır. İsilik anne babaları görünümünden dolayı fazlasıyla endişelendirse de genellikle 3-4 gün içinde kaybolur.

İsilik neden olur?

İsilik her yaş gurubunda görülebilmesine rağmen en çok küçük bebeklerde görülür. Çünkü bebeklerin gözeneklere yetişkin insanlara göre daha küçüktür ve terlediklerinde teri gözeneklerinden atmaları daha zordur. Atılamayan ter, gözenekleri tıkar ve bu da isiliğe sebep olur.

Yaz aylarında daha sık rastlanan isilik, kış aylarında da çok kalın ve sıkı giydirilen bebeklerde aşırı terlemeleri sonucu oluşabilir. İsilik genellikle 3 4 gün içinde kaybolur fakat tekrar etmesi mümkündür.

Bebeği terli bırakmak, çok sık yıkamamak da isiliğin meydana gelmesinde önemli bir etkendir.

İsilik vücudun hangi bölgelerinde oluşur?

Genellikle göğüs ve karın bölgesinde, kol ve bacakların bükülen bölümlerinde görülür.  Bebeğin iç çamaşırının lastikli bölgelerinin değdiği yerlerde de oluşur. Yüzün alın, göz kapağı, burun gibi bölgelerinde de görülebilir. Bebeğin popo bölgesinde yoğunlaşabilir.

Bebeklerde isilik türleri

İsiliğin genel olarak benzer semptomları olan 3 farklı türü vardır. Bunlar:

Miliaria Kristalina: Deride pullu ve küçük sulu şişliklere olarak görülür.

Miliaria Rubra: Miliaria Kristalina’ da olduğu gibi, küçük sulu şişlikler görülür, fakat etkilenen bölge etrafında küçük kırmızımsı izler oluşur.

Miliaria Profunda: Küçük ve deri ile aynı renkte şişlikler olarak görülür.

Hafif isiliklerin çapı küçüktür ve kolay patlar. Ağır isilikler ise kaşınır ve su toplar. Ardından bebeğin cildinde kırmızı döküntüler ortaya çıkar.

Bebeklerde isilik nasıl tedavi edilir?

Bebeğinizde isilik oluşmuşsa öncelikle giyeceklerini çıkarın ve cildinin hava almasını sağlayın. Daha sonra bebeğinize ılık bir banyo yaptırın. İsilik olan bölgeleri suyla hafifçe yıkayın, fakat aşırı ovalamayın ve sert sabun, lif gibi cisimler kullanmayın. Bebeğinizin isilikli bölgeleri kaşıyıp deriyi tahriş etmesini engellemek için, tırnaklarını kısa tutmalısınız. Gece yatarken ellerine eldiven veya çorap giydirerek kaşınmasına engel olabilirsiniz. Çok fazla nemlendirici kullanmak ter bezlerinin tıkanmasına sebep olabilir, bu yüzden yaz aylarında bebeğinize çok fazla nemlendirici sürmemeniz daha yararlı olacaktır. Özellikle kilolu bebeklerdekıvrım yerleri isilik olmak için ideal yerlerdir. Bu yüzden banyo sonrasında bu bölgeler iyice kurutulmalı ve nemli bırakılmamalıdır.

Yaz aylarında bebeğinizi uyku vakitlerinde, serin ve güneş ışığı görmeyen bir odada yatırmanız uygun olur.Bebeğin terlemesi isiliğin geçmesini engeller.

Bebeğinizi sık sık yıkamanız ve terli bırakmamanız isiliğin oluşmamasına ve tedavi edilmesine yardımcı olur.

Bebeğinize pamuklu giysiler giydirerek, bebeğiniz terlediğinde giysilerin teri emmesini ve böylece isiliğin oluşmasını engellemiş olursunuz.

Bebeğin cildinde kaşıntı varsa doktor kontrolünde kaşıntı ve yangıyı giderici kremler kullanılabilir.

Eğer bebeğinizin isiliği 3 4 gün içinde geçmemişse veya giderek yayılıyorsa ve bebeğinizin ateşi yükselmişse mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna görünmeniz gerekmektedir. İsilik döküntüleri geçmek bilmiyorsa başka bir alerjik rahatsızlığın belirtisi de olabilir.