BT Medical - шаблон joomla Скрипты
 
Seyrantepe Bulv. No:18 Kayapınar | Diyarbakır
0 (412) 241 21 21
WhatsApp Randevu Hattı=0549 445 21 23
WhatsApp Şikayet Hattı=0507 023 83 22
  TR EN
Haberler

 

 

GEBELERDE ZİKA VİRUS ENFEKSİYONU

ZİKA Virus ilk olarak 1947 yılında Uganda’da  bulunan ZİKA ormanında bir maymunda tespit edilmiştir. RNA virusudur. Sivrisinekler ile hastalık yayılmaktadır.  İlk insan enfeksiyonu 1970 lerin sonlarında görülmüş, 2007  yılında brezilya ve yakınlarında epidemik olarak  tespit edilmiştir. Brezilya ve Amerika enfeksiyondan en çok etkilenen ülkelerdir.

 Enfeksiyonun kliniğinde ateşli hastalık ile birlikte, baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı olmaktadır.  Ciltte 1 cm den küçük ve yaygın renk değişikliği ve sıvı içeren küçük kabartılar olur.

 

Gebelerde fetusa geçiş olduğu gösterilmiştir.

İlk trimesterde enfeksiyonun geçirilmesi halinde fetusta mikrosefali, gelişme geriliği olmaktadır. Mikrosefali kafa içi beyin dokusunda kalsifikasyonlar ile birlikte olmaktadır  (Beyin dokusunda harabiyet).  Plasentada 3.trimester başlarında (28 hafta) dönemde kalsifikasyonlar olmaktadır. Annede tanıda PCR veya IgG ve IgM taranması ile konur. Fetüste   kesin tanı için amniosentezde zika virus enfeksiyon taranması yapılabilmektedir.  Bu tanılar ile genellikle 32 haftadan önce tanınmakta ve terminasyon önerilmektedir.

 

Hastalığın aşısı ve tedavisi yoktur

Enfeksiyon Afrika, Amerika ve Güney Amerikada yaygın. Özellikle bu yönlere seyahat planlayan gebe hastaların seyahatlerini gebelik sonrasına ertelemelerini önermekteyiz.

 

Yrd. Doç. Dr. Deniz Balsak

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı